Obsah

Natalia Bogutskaya, studentka oboru Informatika a počítačové vědy

"Studium na OI není pro dívky složitější než pro kluky, to je spíš otázka zájmu o obor."


  • Věk: 20           
  • Střední škola: Střední všeobecné vzdělávací středisko, střední škola č. 267, Sankt-Petěrburg, Ruská federace
  • Obor: Informatika a počítačové vědy
  • Koníčky:  Lingvistika, cizí jazyky, čtení, kytara, malba, turistika
  • E-mail: bogutnat@fel.cvut.cz

Jaký máte názor na stipendium pro nadané dívky? Připadá Vám diskriminační, že bylo doposud určeno pouze dívkám?
Myslím si, že stipendium pro holky bylo dobrým nápadem stejně jako jakékoli jiné metody pro podporu studentů/uchazečů o studium. 
Funguje jako motivace k lepšímu studiu a pomáhá psychologické adaptaci v prvním ročníku. Student vidí, že univerzitě není jedno, jak člověk pracoval na střední. Nemyslím si, že to byla diskriminace, spíš první krok ve směru podpory studentek.

Tento rok bude stipendium uděleno i třem chlapcům s nejlepším výsledkem testu SCIO matematika. Víte o této novince a jaký na ni máte názor?
O tom, že bude stipendium uděleno i chlapcům, vím z Facebooku. Podle mě to je moc dobře, kluci si odměnu zaslouží stejně jako dívky. 
Pokud může univerzita finančně podpořit více studentů, je to výborné a jsem pouze pro.

Jaké byly Vaše důvody přihlásit se právě na program OI? Byla Vaše volba ovlivněna možností získat stipendium, nebo to byl jen příjemný bonus?
Na OI jsem se přihlásila proto, že na FELu ten obor nejvíce vyhovoval mému cíli naučit se programovat (což jsem neuměla). Před nástupem na univerzitu jsem nevěděla přesně, co fakulta a program nabízí, podstatné pro mě bylo, kolik se budeme učit programovacích jazyků. Vybírala jsem mezi STM a OI, ale nakonec jsem se rozhodla pro OI, protože jsem někde četla, že výuka je složitější (=> kvalitnější), možnosti budoucího uplatnění jsou větší a po ukončení bakalářského studia se dá pokračovat ve více různých oblastech magisterského studia (takzvaná „otevřenost“ programu).
Stipendium nebylo pro mě podstatné a nijak mé rozhodnutí neovlivnilo.

Vybrala jste si tuto školu sama, nebo Vás ovlivnilo okolí?
Školu jsem vybírala sama, většina lidí z mého okolí se hlásila na ekonomické obory VŠE. Ovšem do České republiky jsem přijížděla s jiným záměrem - chtěla jsem původně studovat pouze matematiku, ale pak jsem se rozhodla pro něco praktičtějšího a zajímavějšího.

Uvažovala jste o studiu i na jiných školách?
Uvažovala jsem o studiu na Univerzitě Karlově na Matematicko-fyzikální fakultě.

Co Vás přesvědčilo, že jste se rozhodla pro FEL?
Pro FEL jsem se rozhodla z důvodu, že tady je studium zaměřeno více prakticky než teoreticky (na MFF je to prý naopak) a zároveň kvalita výuky je stejně vysoká. Kromě toho jsem se zajímala o rozsah spolupráce FEL se zahraničními vysokými školami a firmami.

Jak se k Vašemu studiu staví rodiče?
Rodiče mě moc podporují a výběr vysoké školy mi schvalují. Od začátku mi důvěřovali, že to zvládnu.

Jak vnímá Vaše okolí, že z Vás bude/je „IT žena“?
Lidé se k mému budoucímu zaměstnání staví různě. Většina je pro, někdo zvědavě sleduje, co z toho vzejde.

Cítíte předsudky společnosti vůči ženám v oboru IT?
Ne. Osobně jsem se s žádnými předsudky nesetkala, ale na internetu jsem viděla několik skeptických názorů.

Měla jste z počátku obavy, že bude pro Vás studium příliš náročné a nezvládnete ho?
Samozřejmě jsem měla hodně obav, že studium nezvládnu. Za prvé jsem z oboru před nástupem skoro nic nevěděla a za druhé mi tehdejší studenti říkali, že první ročník je skoro nezvládnutelný.

Jaký byl Váš první semestr na škole? Jaký předmět Vám dal nejvíc zabrat a který předmět Vás nejvíc baví (bavil)?
První semestr na FEL byl velice obtížný zvlášť proto, že se u mě jednalo o setkání s úplně novým oborem. Věděla jsem, že jsem si vybrala tu nejtěžší cestu ze všech možných, proto jsem se opravdu bála. Nic se nedařilo, nerozuměla jsem OOP, velké úlohy mě strašily... Ovšem byla jsem příjemně překvapená, jak se k studentům chovají vyučující. Opravdu mají zájem, aby student pochopil jejich předmět, a jsou ochotni vysvětlit i ty nejprimitivnější úlohy. Jsou velmi vstřícní.
Líbily se mi skoro všechny předměty z prvního semestru, ale nejvíc asi Diskrétní matematika - byla nejzajímavější. Pro budoucnost se asi nejvíc bude hodit programovaní 1 a Řešení problémů a hry (předmět RPH bude ještě nápomocný pro Základy umělé inteligence, které máme v tomto semestru... Jaký předmět mi připadá nejlehčí? Asi žádný. Všechno bylo složité, ale opravdu pozoruhodné.
Z volitelných humanitních předmětů bych moc doporučila Francouzskou konverzaci 1 a 2.

Myslíte, že je obecně studium na FEL pro dívky příliš těžké (případně na OI)?
Studium na OI není pro dívky složitější než pro kluky, to je spíš otázka zájmu o obor. Pokud se holka rozhodla pro studium na FEL, znamená to, že ji technické předměty baví a že to dokáže zvládnout. V podstatě se na fakultě chovají ke studentům stejně bez závislosti na pohlaví. Žádná diskriminace, žádné rozdíly ani v nárocích ani v hodnocení. Dostanete tu známku, kterou jste si zasloužili. Složitost studia záleží pouze na Vaší snaze a zkušenosti.

Uveďte pět slov, které nejlépe charakterizují Váš první semestr na FEL.
Python, OOP (objektově orientované programování), lineární algebra, challenging, nedostatek spánku. 

Drží holky na škole spolu?
Nemám vlastní zkušenost, poněvadž od začátku komunikuju převážně s kluky. Ti jsou velmi přátelští, vždy ochotní pomoct a poradit, když něčemu nerozumím.

Jak se k Vám chovají kluci? Cítíte zvýšenou pozornost, když je Vás na škole tak málo?
Pozornost ze strany kluků je asi stejná jako všude jinde.

Proč si myslíte, že se na FEL hlásí tak málo dívek?
Myslím si, že se na FEL hlásí málo dívek z toho důvodu, že holky obecně nemají o IT zájem. Možná to začíná již na střední/základní škole. Většina se buď více zajímá o humanitní/medicinské obory (což víc odpovídá ženskému založení, protože rády pomáháme lidem nebo pracujeme se slovem) nebo se bojí jít proti stereotypům.

Co byste vzkázala všem dívkám, které uvažují o studiu na FEL, ale mají pochybnosti nebo strach, že to nezvládnou?

Pokud opravdu chcete studovat informační technologie a elektrotechniku, určitě to stojí za pokus! Ovšem je nutno velmi tvrdě pracovat a věnovat zvláštní pozornost času (během zkoušek pořád nestačí) a samostudiu.

Máte nějaký nápad, který by pomohl přilákat více dívek ke studiu na FEL?
Možná by pomohla zvláštní propagace na středních školách/gymnáziích zaměřená na dívky (zatím máte pouze obecnou propagaci). Co by obsahovala? Příběhy úspěšných absolventek ČVUT nebo jiných technicky zaměřených vysokých škol, informování o soutěžích jako „Holky, pozor“ (je možné i zvýšit počet podobných soutěží) a kladení důrazu na to, že dívky nebudou muset pracovat v dámském kolektivu. Také lze vyzdvihnout, že žena-elektrotechnik má při představování výhodu - její povolání je originálnější než u většiny ostatních. „Neboj se být originální, jdi studovat na FEL!“... nebo něco podobného. Mimo jiné lze organizovat na gymnáziích kroužky pro dívky nebo nabídnout uchazečkám zvýhodněnou praxi či stáže na fakultě (zatím mají stejné šance a možnosti jako kluci).

Doporučila byste studium programu OI i jiným dívkám?
Určitě!

A na závěr jedna odlehčená otázka. Jakou značku notebooku používáte a jakou má barvu?
Stříbrný MacBook Pro 13, stříbrný ASUS EeePC (netbook).