Eva-Marie Lacinová, studentka oboru Softwarové systémy

"Studium OI určitě doporučuji, já jsem zatím velmi spokojená."

• Věk: 19
  • Střední škola: Gymnázium Jírovcova 8, České Budějovice
  • Obor OI: Softwarové systémy
  • Koníčky: přátelé, cestování, angličtina
  • E-mail: evemarylacinova@gmail.com

Jaký máte názor na stipendium pro nadané dívky?

Je to rozhodně zajímavý způsob, jak nalákat více dívek ke studiu právě OI (nebo i informatiky obecně), i když mě mrzí, že ač je počet stipendií pro dívky i chlapce stejný, vzhledem k tomu, že počty pořád nejsou ani zdaleka vyrovnané, je pro chlapce mnohem těžší stipendium získat.

Jaké byly Vaše důvody přihlásit se právě na program OI? Byla Vaše volba ovlivněna možností získat stipendium, nebo to byl jen příjemný bonus?

Přihlášku na OI jsem si podávala jako jednu z mnoha, protože jsem tam chtěla mít zastoupené všechno a ze všech informatik se mi líbila nejvíc. O tom, že nakonec budu studovat informatiku, rozhodlo až učení se na maturitu, kdy jsem zjistila, že směr, kterým jsem se chtěla vydat původně (biologie a chemie), asi nebude ten pravý. Stipendium ale bylo velmi příjemným bonusem.

Uvažovala jste o studiu i na jiných školách?

Ano, zejména na VŠCHT, i když pár měsíců před maturitou jsem uvažovala i o medicíně.

Co Vás přesvědčilo, že jste se rozhodla pro FEL a OI?

Po pročtení studijních plánů všech oborů, které u mě prošly užším výběrem, jsem už měla docela jasno. U OI jsem měla pocit, že všechno, co se budu učit, můžu jednou reálně využít.

Jak vnímá Vaše okolí, že z Vás bude/je "IT žena”?

Někdo zatím nemůže uvěřit, ale většinou mě lidi podporují.

Cítíte předsudky společnosti vůči ženám v oboru IT?

Na to se v tom prostředí ještě nepohybuji dostatečně dlouho, takže zatím minimálně.

Měla jste z počátku obavy, že bude pro Vás studium příliš náročné a nezvládnete ho?

Ano, a ne malé, a vlastně pořád trochu mám. Ale když se člověk dostatečně připravuje doma, určitě se OI dá zvládnout.

Jaký byl Váš první semestr na škole? Jaký předmět Vám dal nejvíc zabrat a který předmět Vás nejvíc baví (bavil)?

Nejvíc mě bavila Diskrétní matematika (a velkou zásluhu na tom má pan profesor Habala). Nejvíc zabrat mi zatím dala Lineární algebra.

Myslíte, že je obecně studium na FEL pro dívky příliš těžké (případně na OI)?

Nemyslím si, že je rozdíl v obtížnosti pro dívky nebo chlapce.

Proč si myslíte, že se na FEL hlásí málo dívek?

Sama nevím, možná je to tím slovem “elektrotechnická” v názvu, samotnou mě to trochu strašilo. A také mám pocit, že dívky jsou vedeny spíše k humanitním oborům nebo když už, tak biologii a chemii.

Co byste vzkázala všem dívkám, které uvažují o studiu na FEL, ale mají pochybnosti nebo strach, že to nezvládnou?

Že se nemusí bát, není důvod, aby to nezvládly. Asi to někdy bude těžké, ale která škola není. Stačí přijít na den otevřených dveří nebo se kouknout na stránky oboru. Navíc, jestli se bojí, že by bylo v ročníku málo holek, tak zrovna na OI je jich docela dost.

Doporučila byste studium programu OI i jiným dívkám?

Určitě, já jsem zatím velmi spokojená.